Multiplication of two digit number by one digit number ( Chapter 4.2 )

story telling Learn

One pineapple costs 20 taka. If you buy 4, how much will it cost? (click on the picture)

Reza wants to buy three packs of biscuits and it costs Tk. 23 for one. How much does he need to pay for it? (click on the picture)

Let's see how to multiply 23 by 3 using the multiplication table (click on the picture)